خشونت خانگی و قرنطینه

0

قرنطینه و خشونت خانگی

کرونا علاوه بر تمام مشکلاتی که برای سلامتی و کسب و کار تمام انسان ها در همه ی کشورها ایجاد کرده است توانسته تا مشکلات متفاوتی را در منازل ایجاد و تشدید کند. روزگار قرنطینه علاوه بر تاثیر در معیشت انسانها روان آن ها را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد.

لابه لای اخبار تلخ کرونا و آمار بیماران و افرادی که به خاطر این ویروس جان خود را از دست دادند و یا شغل و کسب و کارشان نابود شد هستند افرادی که هر لحظه تحت تاثیر جو موجود خشونت خانگی را تجربه می کنند و یا این خشونت برای آنها در این دوران بیشتر شده است. این روزها یکی از واجبات، ماندن در خانه است و همین در خانه ماندن باعث می شود تا درگیری بین اعضای خانواده بیشتر شود.

شاید شما بتوانید راه هایی برای سرگرم کردن کودکان در قرنطینه پیدا کنید و به این واسطه کودکانتان را آرام کنید اما آرام کردن جو خانه ای که سرشار از استرش و خشونت شده است نیز بسیار پراهمیت است، استرس می تواند اثرات بسیار مخربی برای تک تک اعضای خانواده داشته باشد.

می توانید مطلب کرونا، استرس و راه های کنترل آن را اینجا بخوانید.

خشونت خانگی در قرنطینه

خشونت خانگی محدود به یک منطقه نیست

خشونت خانگی در بسیاری از شهرها و کشورها شدت داشته و محدود به یک منطقه نیست. آلمان، آرژانتین، آمریکا و … همه و همه در بخش هایی درگیر این مسئله هستند و مسئولین درکنار مشکلات کرونا باید به دنبال راه حلی برای کاهش خشونت خانگی در دوران قرنطینه باشند.

البته جالب است بدانید در برخی کشورها خانه های امن و شرایطی برای کم کردن تنش های موجود درنظر گرفته شده اگرچه تمام مشکل را حل نمی کنند اما در این مسیر قدم های موثری برداشته شده است. به طور کلی مدت زمان ماندن افراد خانواده در کنار یکدیگر در این دوران افزایش یافته است و همین امر سبب شده تا بحث و درگیری ها نیز افزایش یابد به همین منظور مشاوره های تلفنی و کمک گرفتن از یک متخصص می تواند به کاهش استرس شما کمک کند.

برخی از افراد در این دوران با شکست های مالی سنگینی مواجه شده اند و شغل خود را از دست داده اند همین موارد سبب می شود تا کنترل اعصاب خود را از دست بدهند و با اطرافیان خود بدرفتاری کنند اما اینها دلیلی بر توجیه خشونت خانگی نیست. در این شرایط باید بتوانیم بر اعصاب خود مسلط باشیم و اطرافیان خود را ناراحت نکنیم و به دیگران آسیب نزنیم.

جلوگیری از خشونت خانگی

به طور کلی کودکان، زنان و افراد سالمند بیش تر تحت تاثیر خشونت خانگی هستند و بیشتر آسیب می بینند. بنابراین باید به دنبال راه کارهایی برای کاهش خشونت خانگی و مراقبت از اعضای خانواده بود.

مصرف الکل و خشونت خانگی

یکی از دلایل خشونت خانگی مصرف مشروبات الکلی و مواد مخدر است بعضی از مصرف کنندگان این مواد کنترل خود را از دست می دهند و همین امر می تواند سبب رخ دادن اتفاقات ناگواری شود. بنابراین باید مصرف مخدر و مشروبات الکی قطع شود تا مصرف کننده ی آنها بتواند کنترل بیشتری بر رفتار خود داشته باشد. برای ترک این مواد باید از کمک مشاور و متخصص استفاده کنید زیرا ترک غیراصولی نیز می تواند خطرناک باشد.

خشونت خانگی

تاثیر خشونت خانگی در کودکان

دیدن و مواجهه با خشونت خانگی می تواند زمینه ساز ایجاد خشونت در آینده باشد بالاخره باید این چرخه جایی از مسیر قطع شود چه بهتر که شما قطع کننده ی این زنجیره باشید و تلاش کنید فرزند شما بیننده ی این خشونت نباشد.

از بحث و جدل بپرهیزید

در شرایط پراسترس و خاص از ایجاد هرگونه بحث و جدل جلوگیری کنید و با یکدیگر به آرامی صحبت کنید. در این شرایط زمان طولانی از روز را درکنار یکدیگر و درخانه سپری می کنید پس باید راهی پیدا کنید تا اعضای خانواده کمتر با یکدیگر درگیر شوند.

خودتان را سرگرم کنید اگر شما به عنوان فردی که کنترل خود را به راحتی از دست می دهید به دنبال راهی برای کنترل اعصاب خود هستید باید هرچه سریعتر با یک متخصص صحبت کنید. تا می توانید خودتان را سرگرم کنید. کتاب بخوانید، فیلم خوب ببینید، موسیقی خوب گوش کنید و تمام کارهایی که به آرامش شما کمک می کنند را انجام دهید.

محیط را آرام نگه دارید

برخی از افراد شرایط محیطی همچون نور زیاد، صدای بلند و مواردی از این دست بر کنترل اعصابشان تاثیر دارد. تا می توانید از ایجاد شرایط حساسیت برانگیز جلوگیری کنید و فرد حساس نیز باید هرچه سریع تر محیطی که باعث آزار و اذیتش می شود را ترک کند تا کنترل خود را از دست ندهد.

از متخصص کمک بگیرید

در این موقعیت صحبت با یک متخصص و تماس با مراکز مشاوره می تواند از پیش آمدهای ناگوار و اتفاقات خطرناک احتمالی جلوگیری کند. یک متخصص می‌تواند به شما بایدها و نباید های رفتاری را بگوید تا محیط خانه ی شما آرام و امن شود.

 

خشونت خانگی

خودتان را کنترل کنید و باعث خشونت نباشید

اگر خود شما رفتاری پرخاشگرانه و خشونت بار دارید و توانایی کنترل این رفتارتان را ندارید باید از این پزشک متخصص و یک مشاور کمک بگیرید. رفتار شما یک عصبانیت ساده نیست و با این رفتارتان به عزیزان و نزدیکانتان آسیب جدی وارد می کنید. شرایط سخت و استرس های موجود قطعا برای همه ی انسان ها ناراحت کننده است اما شما باید بتوانید مهارت های حل مشکل را بیاموزید و در این موقعیت به اطرافیانتان کمک کنید و بار اضافی و ایجاد کننده ی مشکل نباشید.

کرونا و استرس های آن یک دغدغه ی جهانی است. هیچ کسی فکر نمی کرد که این بیماری به این شدت بتواند دنیا را تحت تاثیر خود قرار دهد و آرامش را از زندگی انسان امروز بگیرد. حالا شرایطی پیش آمده که همه ی ما باید دست به دست هم دهیم و با تمام نیرو مقابل سختی این روزها بایستیم. خیلی از ما شرایط بسیار سختی را تجربه می کنند ای کاش با رفتارمان باعث سخت تر شدن شرایط و افزایش فشارهای روحی نشویم.

اگر شما گرفتار خشونت خانگی هستید با مرکز اورژانس اجتماعی و شماره تلفن 123 درمیان بگذارید و با مراکز مشاوره صحبت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.