سرگرم کردن کودکان در قرنطینه

0

کودکان و قرنطینه

در روزهایی که همه­ ی مردم دنیا درگیر کرونا و شاید قرنطینه هستند نظم و شرایط زندگی خیلی تغییر کرده است. و در این بین کودکان بیش از دیگران اذیت می­شوند، حتما برای بسیاری از خانواده ها که کودک دلبندشان عادت داشته تا به مهد کودک یا مدرسه برود، چند ساعتی در پارک و با دوستانش یا در کلاس های مختلف سرگرم باشد در خانه ماندن به شدت سخت است. شما بلدید برای طولانی مدت تفریحات متنوعی برای سرگرم کردن کودک خود در خانه برنامه ریزی کنید؟ نمی توان انتظار داشت که کودک شما شرایط بیماری و قرنطینه را درک کند و همچنین شما و استرس هایتان را بفهمد. پس شما باید صبر پیشه کنید و برای سرگرم کردن کودک در قرنطینه تلاش کنید تا در پایان این ماجرا کودکان صدمه ی روحی ندیده باشد و از این روزها فقط خاطرات بد به خاطر نسپارد. شاید سرگرمی هایتان ته کشیده باشد و به دنبال ایده های جدیدی بگردید ما اینجا چند ایده ی جدید داریم.

 

سرگرم کردن کودکان در قرنطینه

چه کسی بیشتر با کودک بازی کند؟

اگر هردو پدر و مادر وقت بیشتری را در خانه هستند بنابراین بازی ها باید گروهی باشد و یا توسط فردی که حوصله ی بیشتری دارد مدیریت شود. اما مراقب باشید هم بار کار خانه و هم خستگی های طول روز و هم سرگرم کردن کودک روی دوش یک نفر نباشد چون این روزها خودبه خود آدم ها نگران و کمی کم طاقت اند و فشار بیش از حد می تواند فقط عصبانیت را به همراه داشته باشد، کارها را تقسیم کنید و عدالت را برقرار سازید.

گنج را پیدا کنید

شاید لازم باشد کودک شما در طول روز سرگرم شود تا شما هم به کارهایتان سروسامانی بدهید پس احتیاج به بازی های سرگرم کننده و جذاب و درعین حال طولانی دارید. می توانید از شب قبل وسایل، نامه ها و حتی خوراکی هایی را در خانه جاسازی کنید و در بخش های مختلف نشانه و علامت بگذارید کودکتان صبح بعد از بیدار شدن باید نشانه ها را دنبال کند تا بتواند به جایزه نهایی و گنج برسد در این میان شما هم چند ساعتی فرصت خواهیدداشت.

نکته ی مهم : در این بازی مراقب محل های خطرناک خانه مثل آشپزخانه، بالکن و پنجره ها باشید و به هیچ عنوان کودک را کاملا به حال خود رها نکنید برای اینکه از حالش مطلع باشید از او بخواهید هر نشانه را برای شما بیاورد و شما هم به او سربزنید. این بازی حتما به خانه های خیلی بزرگی احتیاج ندارد نشانه های شما می تواند بین کتاب ها و اسباب بازی ها در کمد لباس ها و حتی در وسایل نقاشی باشد. کلیدهای بازی می توانند رنگ کردن یک نقاشی، نوشتن یک داستان یا خواندن چند صفحه از کتاب باشد فقط کافیست خلاق باشید و به جای کودکتان فکر کنید.

 

قرنطینه و سرگرم کردن کودکان

با هم آشپزی کنید

درسته که آشپزخانه برای کودکان خطرناک است اما با حفظ نکات ایمنی و دوربودن از وسایل خطرناک و با حضور بزرگ ترها می تواند محلی برای سرگرمی باشد. بچه ها عاشق مخلوط کردن و هم زدن هستند مواد اولویه را آماده کنید و با هم غذا درست کنید و کودکتان مسئول هم زدن و ناخونک زدن به غذا باشد. شیرینی و کیک بپزید نتیجه واقعا خیلی مهم نیست مهم دقایقیست که فرزندتان احساس استقلال می کنند و سرگرم هستند اما باید همیشه مراقب باشید و ورود به آَشپزخانه بدون حضور بزرگتر را ممنوع کنید. اصلا می توانید این پروسه ی مخلوط کردن را در سالن انجام دهید تا ورود به آَشپزخانه برای کودکان با سن کم عادت نشود.

 

اگر علاقه‌مند هستید میتوانید مطلب قرنطینه را چطور بگذرانیم را در اینجا بخوانید

 

کاردستی درست کنید

برای سرگرم کردن کودک خود با وسایلی که به دردتان نمیخورد کاردستی بسازید جعبه ی دستمال کاغذی خالی، کاغذهای استفاده شده و یا یک برگ مقوا. خلاق باشید و به عجیب ترین کاردستی جایزه بدهید ویدئوهای ساخت کاردستی یا اوریگامی بسیار سرگرم کننده و آموزنده هستند.

 

سرگرم کردن کودکان در قرنطینه

از تکنولوژی استفاده کنید

با اقوام و دوستانی که کودک هم سن و سال فرزندتان دارند هماهنگ کنید و زمان هایی برای تماس تصویری درنظر بگیرید در این تماس کودکان بازی های گروهی انجام دهند مثل اسم فامیل، گل یا پوچ و یا کارهایی را همزمان انجام دهند. مثلا هردو نقاشی بکشند و در طول نقاشی راجع به کار هم نظر بدهند حتی انجام تکالیف مدرسه نیز به این روش و با همکاری در روزهای قرنطینه جذاب تر است.

 

خمیر بازی کنید

هم می توانید در خانه خمیر درست کنید و هم خمیر بازی برای سرگرم کردن کودک تان بخرید و از بچه ها بخواهید تا هر روز یک ایده ی جدید داشته باشند. حتی می توانید با یکدیگر شکل های عروسکی و ساده ی مختلف را در اینترنت پیدا کنید و عروسک هایتان را شبیه آنها بسازید. کودکان کم سن را با خمیر بازی تنها نگذارید چون خطرناک است.

 

کودکان در قرنطینه

معجزه ی کتاب

شاید کتاب خواندن برای کودکان کسل کننده باشد در اینصورت برای سرگرم کردن کودک با کتاب جای شخصیت های کتاب را بگیرید. داستان کتاب را بازی کنید، به جای شخصیت ها حرف بزنید و آخر داستان ها را به میل خودتان تغییر دهید. کودک را در روند داستان شریک کنید و اجازه دهید فرزندتان احساس کند در فضای داستان است. وجود خوراکی های داستان لباس هایی همرنگ شخصیت ها و مواردی از این دست شما هم باید خلاق باشید تا کودکتان لذت ببرد. در این بین کتاب های صوتی، قصه های موزیکال و شعر و داستان حتما به کمکتان می آیند و کم کم بخشی از زندگی فرزندتان می شوند.

 

فیلم و کارتون هم ببینید

زیاده روی در دیدن فیلم اصلا به صلاح نیست اما در روز ساعتی را برای دیدن کارتون های آموزنده و سرگرم کننده صرف کنید این کار به سرگرم کردن کودک در خانه کمک بسیاری می کند.

 

کودکان و قرنطینه

ورزش کنید

شاید بگویید خانه ی ماکوچک است یا سروصدا باعث ناراحتی همسایه ها می شود اما با جستجو در اینترنت می توانید ورزش هایی برای داخل خانه پیدا کنید و همراه کودکتان انجام دهید قرنطینه بهانه ای برای کم تحرکی نیست این ورزش و بازی هم برای شما و هم فرزند دلبندتان مفید است.

علاوه بر مواردی که گفته شد هزاران بازی و سرگرمی وجود دارد که به امکانات خیلی زیادی هم نیاز ندارد. کودکی خود را به خاطر بیاورید منچ و مارپله، گل یا پوچ، خاله بازی، اسم فامیل، نقطه بازی، دوز و …. بازی هایی بودند که روزها شما را سرگرم می کردند. هم بازی کودکتان شوید و اجازه ندهید این قرنطینه بیش از حد شما را خسته و کسل کند. با سرگرم کردن کودک مانع بهانه گیری بیش از حد و متشنج کردن جو خانه شوید. این روزها سختگیری ها را کمی کمتر کنید و تا می توانید مراقب یکدیگر باشید. تنها دارایی ما اعضای خانواده و عشق است پس آن را محکم نگه دارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.