معرفی کتاب برای روزهای خانه نشینی

در قرنطینه کتاب بخوانیم...

0

کتاب هایی برای روزهای خانه نشینی

این روزها ترس و استرس بیماری کرونا بر زندگی ما سایه انداخته است. ترس از بیمار شدن خود یا اطرافیان از یک طرف، استرس مسائل اقتصادی از سمت دیگر. هیچ کدام تجربه ای از بیماری اپیدیمی که با این گستردگی همه جهان را گرفته باشد نداریم. افسردگی ناشی از بودن در قرنطینه هم باعث ایجاد تنش بین اعضای خانواده میشود.

اگر علاقه مند هستید میتوانید مطلب جلوگیری از خشونت خانگی در ایام قرنطینه را اینجا بخوانید.

چطور میتوان با این چالش ها،ترس ها و استرس ها مقابله کرد؟

یکی از راه های رهایی از استرس و استفاده ی مفید از زمان قرنطینه، مطالعه ی کتاب است.

در این یادداشت کتاب هایی پیشنهاد میشود که به شما در مقابله با این چالش ها کمک میکند و خواندن شان در این روزها خالی از لطف نیست.

توسعه فردی:

1.Factfulness واقع نگری، ده دلیل که ثابت میکند اوضاع دنیا آنقدر ها که فکر میکنیم بد نیست:

هرگاه صحبت از میزان فقر و فلاکت ، میزان ثروت، رشد جمعیت،مرگ و میر، تحصیلات، خشونت و محیط زیست و… میشود، همه ما فکر میکنیم فقر در دنیا بیداد میکند، بیشتر مردم جهان امکانات تحصیلی مناسب ندارند، محیط زیست روبه نابودی است و… در حالی که واقعا بر طبق آمار و ارقام و مشاهدات و تحقیقات هنس روسلینگ نویسنده کتاب اینطور نیست. در این کتاب ده غریزه منفی گرایانه معرفی میشود که عاملان اصلی تفکر منفی درباره دنیا است.

2.عیبی ندارد اگر حالت خوش نیست:

مواجهه با اندوه و فقدان در فرهنگی که این ها برنمی تابد اثری از مگان دیوان درباره مواجهه با اندوه و بحران است. متاسفانه این روزها ممکن است بسیاری از ما عزیزی را بر اثر این بیماری از دست بدهیم. اما مواجهه با این غم و فقدان به شدت سخت است.این کتاب راهکارهایی برای گذراندن سوگ ارائه و اندکی مواجهه با این فقدان را برای ما آسان تر میکند.

3 . از مینیمالیسم دیجیتال تا کار عمیق:

این دو کتاب کال نیوپورت، تکنیک هایی برای کنترل ساعات استفاده از فضای مجازی و تمرین هایی برای تمرکز و کار عمیق،ارائه میدهد.این روزها ممکن است به دلیل دورکاری و عادتی که به حضور در محیط کار داریم،بازدهی پایین تری داشته باشیم و ساعاتا بیشتری به فضای مجازی اختصاص دهیم.به کار بستن این تکنیک ها کارایی تان را در خانه بالا خواهد برد.

4.اوضاع خیلی خراب است! کتابی درباره امید:

حفظ کردن امید در این شرایط و امید دادن به عزیزان تان کار بسیار سختی است. مارک منسن در این کتاب درباره امید واقع بینانه صحبت میکند و سعی میکند با اصلاح نگرش تان نسبت به زندگی ،کمک کند در شرایط سخت هم بتوانید امید واقع بینانه داشته باشید.

5.زندگی خود را دوباره بیافرینید:

برای هر انسانی در دوران کودکی اتفاقاتی رخ داده است که اثراتی منفی در روند زندگی اش گذاشته است و باعث مشکلات تکرار شونده ای در زندگی میشود که جفری ای یانگ، روان شناس نویسنده این کتاب اسم این اتفاقات را تله زندگی میگذارد. شاید این روزها فرصت مناسبی باشد تا بتوانیم این مشکلات را در خود پیدا و رفع کنیم.

6.مجموعه کتاب های مدرسه زندگی ،اثر آلن دوباتن

مجموعه ای از کتاب هایی در موضوعاتی که به شما برای زندگی بهتر کمک میکند، از جمله( معنای زندگی،آرامش،در باب اعتمادبه نفس،شغل موردعلاقه،مصیبت های شاغل بودن،مصائب عشق و…) بیان شیوا و قابل فهم آلن دوباتن در ساختن زندگی بهتر کمک تان خواهد کرد.

داستان و رمان

1.راز مادرم اثر جی ال ویتریک، ترجمه سمیه نصر الهی:

داستان زنی لهستانی است که در جریان جنگ جهانی دوم جان تعدادی از یهودی ها را نجات میدهد. این داستان که بر اساس یک ماجرای واقعی نوشته شده است، نشان میدهد که شرایط و موقعیت زندگی هر چقدر سخت باشد باز هم میتوان انسانیت و محبت به هم نوع داشت. به قول مولانا: تو مگو همه به جنگند و ز صلح من چه آید/ تو یکی نه ای هزاری تو چراغ خود بر افروز / که یکی چراغ زنده ز هزار مرده بهتر.

2.روح گریان من نوشته کیم هیون هی ،ترجمه فرشادرضایی :

داستان یک جاسوس عالی رتبه کره شمالی است که در نوجوانی آموزش های سخت نظامی را گذرانده ، به عنوان جاسوس به بسیاری از کشورهای جهان سفر کرده و عملیات مهم جاسوسی را به سرانجام رسانده است. روح گریان من قصه پرکششی دارد و به راحتی میتوان با شخصیت اصلی داستان همزاد پنداری کرد و برایش دل سوزاند.

3.کوری شاهکار ژوره ساراماگو، ترجمه اسدالله امرایی:

این کتاب داستان یک بیماری واگیردار است که شیوع سریعی دارد ، داستان یک کوری واگیردار که تنها بر اثر نگاه کردن یک شخص مبتلا به یک شخص سالم، او را هم کور میکند، که منجر میشود به قرنطینه شدن همه مردم شهر و… این داستان برنده جایزه نوبل ادبی شده است و در این روزها و شرایط مشابهی که داریم قطعا خواندنش خالی از لطف نیست.

4. هرگز رهایم مکن اثر کازوئو ایشی گورو، ترجمه سهیل سمی:

داستان در قرن بیستم اتفاق میافتد. گروهی دانش آموز روستایی در مدرسه ای عجیب و غریب به نام “هیلشم” زندگی میکنند. مدرسه ای که مشابه مدارسی که تا کنون دیده ایم نیست. با اینکه دانش آموزان مدرسه به فعالیت های معمولی مثل نقاشی کشیدن،کتاب خواندن و بازی کردن مشغول اند، اما رازی در این مدرسه وجود دارد که فقط مسئولین مدرسه از آن خبر دارند. رازی درباره دانش آموزانی که در مدرسه زندگی میکنند و سرنوشت غریبی در انتظارشان است.

5. سفرنامه های منصور ضابطیان:

خواندن سفرنامه های منصور ضابطبان هم در این روزهایی که امکان سفر به دلیل شیوع این ویروس وجود ندارد خالی از لطف نیست. به لطف روایت دقیق و شیرین نویسنده این سفرنامه ها شما میتوانید خود را در آن کشور ها تصور کنید.از سفرنامه ها میتوان از “مارک و پلو” که ماجرای سفر فرانسه، ایتالیا، ارمنستان، ترکیه، هند، کره جنوبی، اسپانیا و ایالات متحده است،”مارک دوپلو ” که حاصل از سفر به کنیا، بلژیک، چک، هلند، آلمان، پرتقال، یونان، عراق و برزیل است ،“برگ اضافی” که خاطرات کوتاه از نقاط مختلف دنیا است،“سباستین” که روایتگر سفر به کوبا است و “چای نعنا” که داستان مراکش است،را میتوان نام برد.

کتاب حقیقتا آن یار مهربانی است که میتواند سرگرم تان کند و جواب سوال هایتان را بدهد. شاید میتوانستید جلوی بسیاری از تصمیمات غلط،تجربیات تلخ و اتفاقات ناگوار زندگی تان را بگیرید، اگر کمی بیشتر میخواندید و میدانستید.این خانه نشینی اجباری فرصت مغتنمی برای وارد کردن این یار مهربان به روند زندگی روزمره تان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.