موافقت با طرح حذف ۴ صفر از پول ملی ایران و اثرات آن

0

موافقت با طرح حذف ۴ صفر از پول ملی ایران و اثرات آن

طرح حذف چهار صفر از پول ملی برای سال‌های زیادی نامشخص باقی مانده بود که به نظر کارشناسان، اجرای آن فوایدی مانند تقویت موقت و روانی پول ملی، کاهش هزینه ضرب، چاپ و امحای پول و تسهیل امور حسابداری را به همراه خواهد داشت.در چند روز اخیر اخبار متعددی در این باره از رشانه های مختلف پخش شده است که آیا حذف این ۴ صفر روی اقتصاد و تورم تاثیر گذار می باشد یا خیر.

سرانجام روز 15 اردیبهشت ماه سال جاری مجلس دهم با کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی موافق کرد. مدتی است که طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس در دستور کار دولت قرار گرفته بود و حالا مجلس هم با کلیات این لایحه توافق کرد.

چند ماه پس از آغاز به کار دولت دوازدهم، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که بحث حذف صفر از پول ملی را در قالب یک لایحه دنبال می کند و در صورت دریافت موافقت های لازم از سوی دولت و مجلس می توان انتظار داشت که این طرح طولانی سرانجام به مرحله اجرا برسد. بحث های مربوط به این موضوع از فروردین سال گذشته داغ شد و طرح اصلاح نظام پولی کشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی کنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسکناس در دستور کار دولت قرار گرفت.

علت حذف این ۴ صفر چیست؟

با اجرای طرح حذف ۴ صفر از پول ملی ضمن تسهیل و بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد در تبادلات پولی داخلی و کاهش هزینه‌های چاپ و نشر اسکناس و مسکوک، کارٱمدی نظام پولی جدید طی سال های آتی استمرار یافته و نرخ برابری واحد پول ملی با ارزهای جهان روا در کوتاه مدت آثار روانی مثبتی به همراه خواهد داشت. وجود تورم مزمن و کاهش قدرت خرید واحد پول ملی مشکلاتی از قبیل افزایش قابل توجه حجم اسکناس در گردش، استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره و موارد محاسباتی ناشی از آن، خارج شدن مسکوکات از چرخه مبادلات اقتصادی، افت حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با سایر اسعار بین‌المللی، عدم کاربرد اضعاف پول ملی (دینار) و نیز عدم استفاده از نام واحد پول رسمی (ریال) و جایگزینی آن با واژه غیررسمی «تومان» را به دنبال داشته است. علاوه بر این، بالا بودن استهلاک اسکناس به دلیل نگهداری آن در حجم بالا، هزینه بالای چاپ و امحای اسکناس و همچنین استهلاک بالای دستگاه های خودپرداز و پول شمار از دیگر پیامدهای منفی کاهش ارزش واحد پول ملی به حساب می‌آید. پیامدهایی که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی با حذف چهار صفر از واحد پولی می توان تا اندازه ای به مرتفع شدن آنها امیدوار بود.

حقیقت این است که حذف صفر از پول ملی به عنوان «سرآغاز اصلاحات اقتصادی» داستان جدیدی نیست و همزمان با کاهش ارزش ریال در بازارهای جهانی و به دنبال آن بالا رفتن نرخ ارز در اقتصاد ایران، بانک مرکزی چه در دولت دهم و یازدهم بحث حذف صفر از پول ملی را مطرح کرده بود و صاحب نظران اقتصادی، نظرات مختلفی درباره اجرای این طرح دارند؛ این طرح موافقان و مخالفان جدی دارد؛ به گفته برخی از تحلیلگران دولت به جای حذف صفر از پول ملی، باید برای نجات اقتصاد ایران فکری اساسی بکند نه اقدامی نمایشی در پیش گیرد.

حذف صفرها اثرات تورمی ندارد

در این رابطه کارشناس اقتصادی کشور درباره حذف چهار صفر از پول ملی گفت: حذف چهار صفر به دلیل اینکه تغییری در ارزش پول و کالا ایجاد نمی کند بطور کلی یک طرح خنثی به شمار می رود، بنابراین، اجرای این طرح نمی تواند تاثیر بزرگی بر متغیرهای اقتصادی کشور داشته باشد.

وی همچنین اشاره کرد: با حذف این چهار صفر هیچگونه تغییری در ارزش پول و یا کالاها رخ نمی دهد بنابراین نمی‌توان انتظار اثرات تورمی داشته باشیم. یکی از مزیت های حذف چهار صفر، تسهیل فعالیت های مربوط به حسابداری است که باعث روان شدن اعداد می شود. تاثیر دیگر اجرای این طرح، کاهش هزینه های چاپ و تکثیر اسکناس است. در حال حاضر به دلیل بالا رفتن قیمت ها و تورم، اسکناس ها و سکه های موجود فاقد ارزش چندانی بوده و به همین دلیل به تعداد زیاد باید چاپ شوند که این موضوع، هزینه زیادی را به کشور متحمل می کند.

تبدیل کردن واحد پول ملی از ریال به تومان، بطور کلی تاثیر چندانی بر ارزش پول ملی نخواهد گذاشت، زیرا ارزش آن تغییر نمی کند. اما این اقدام می تواند در کوتاه مدت از نظر روانی تاثیرات مثبتی داشته باشد؛ برای مثال هر یورو حدود ۱۸ هزار تومان ارزش دارد، اما در واحد پول ملی جدید ارزش فعلی هر یورو معادل ۱۸ تومان می شود. تبدیل واحد پولی این فرصت را در اختیار نظام اقتصادی کشور قرار می دهد که به تدریج ساختارهای واقعی اقتصادی کشور نیز بهبود می یابد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.